دلایل اصلی یخ زدگی کولر گازی در تابستان یا زمستان


ممکن است شما نیز یخ زدن لوله کولر گازی یا یخ زدن بخشهایی از کندانسور کولر گازی یا یخ زدن بخشهایی از اواپراتور کولر گازی را مشاهده کرده باشید این امر می تواند در تابستان و یا حتی زمستان نیز رخ دهد. بنابراین آشنایی با دلایل یخ زدگی کولر گازی می تواند راهنمای خوبی برای رفع مشکل یخ زدن کولر خانه باشد.

البته لازم بذکر است این یخ زدگی کولر اسپلیت بیشتر در ناحیه اتصالات و لوله های کولر گازی قابل مشاهده است. در کلاس آموزش نصب کولر گازی در مبحث آموزش تعمیرات کولر گازی بطور کامل به این موارد پرداخته می شود و بصورت عملی به کاراموزان آموزش داده می شود. در اینجا به بررسی دلایل یخ زدن کولر گازی اسپلیت می پردازیم و تا آنجا که ممکن است یعی میکنیم آموزش طوری ارائه شود که برای همه قابل استفاده باشد.


دلایل یخ زدن لوله کولر گازی در فصل تابستان یا زمستانکم بودن شارژ گاز کولر گازیمهمترین دلیل یخ زدگی کولر گازی اسپلیت عدم وجود گاز مبرد کافی در کولر گازی است. در واقع گاهی کولر گازی دچار نشتی گاز شده و گاز آن به مرور زمان کم می شود و کمبود گاز مبرد در کولر باعث ایجاد مشکل در سیکل تبرید کولر گازی شده و باعث یخ زدن لوله های کولر گازی و یا دیگر بخشهای کولر اسپلیت می شود. برای رفع این مشکل کافی است که کولر خود را شارژ گاز کنید. البته نحوه شارژ کردن گاز کولر توسط کپسول گاز و دستگاه گیج یا مانومتر انجام می شود و این کار بصورت عملی در کلاس آموزش نصب کور گازی شرکت به شما آموزش داده می شود.


وجود گرفتگی در لوله های کولر گازی یا دیگر قطعات کولر گازیدر کل باید توجه داشته که هر موردی که باعث بروز مشکلی در سیکل تبرید کولر گازی شود ممکن است باعث یخ زدگی لوله کولر شود. بنابراین اگر در بخشهایی از کولر مثل لوله مویی یا شیربرقی کولر گازی یا لوله های ارتباطی کولر دچار گرفتگی شوند این امر احتمال یخ زدگی کولر را بسیار بالا می برد.


کار کردن مداوم و یکسره کمپرسورحتما در حین کار کردن کولر گازی اسپلیت متوجه شده اید که در بعضی اوقات کمپرسور بیشتر و بعضی اوقات کمتر کار می کند و معمولا با یک صدای شبیه لود شدن میتوان این امر را متوجه شد. حال اگر به هر دلیل مانند خرابی بورد فرمان کولر یا خرابی سنسور کولر گازی یا خرابی خود کمپرسور و یا خرابی کنتاکتور کمپرسور کولر گازی و مشکلاتی شبیه این کمپرسور کولر بصورت مداوم و یکسره و با یک فشار کار کند این امر می تواند منجر به یخ زدگی کولر اسپلیت گردد.


کثیف بودن فیلتر های کولر گازیدقت کنید که اگر فیلتر های کولر گازی اسپلیت خیلی کثیف باشد این کثیفی می تواند باعث شود که فن (پنکه) موجود در یونیت داخلی کولر یا همان فن داخلی اواپراتور کولر نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی اواپراتور تماس داده و تخلیه کند و در روال تبرید کولر خلل وارد می شود و همین امر می تواند باعث یخ زدن لوله کولر شود. برای رفع این عیب حتما فیلترهای کولر گازی را بطور مرتب تمیز نمایید.


خرابی فن داخلی اواپراتور کولر یا خرابی فن بلوورهمانطور که می دانید فن داخلی اواپراتور کولر یا فن بلوور کولر گازی ، قطعه ای از دستگاه است که باعث می شود هوای گرم اتاق به داخل پنل اواپراتور کولر کشیده شده و سپس با تماس با کویل های سرد اواپراتور ، به هوای سرد تبدیل شده و سپس به محیط اتاق بازگشت داده شوند و همین امر باعث خنکی در محیط اتاق شود. ولی اگر این فن اپراتور به هر دلیلی دچار خرابی شود کارکرد کولر مختل شده و بعضی از جاهای کولر یخ می زند.


روشن بودن کولر گازی در هوای سرداگر هوای بیرون سرد است نباید کولر در حالت خنک سازی باشد زیرا همین امر باعث یخ زدن بخشهایی از کولر میگردد.

 
کلاس وِیژه آموزش یک روزه