انواع سنسور حرکتی دزدگیر - چشمی تشخیص حرکت


حتما می دانید که یکی از بخش های مهم در دزدگیر اماکن ، سنسور تشخیص حرکت یا چشمی حرکتی یا همان آشکارساز حرکتی Motion Detect Sensor می باشد. در واقع این قطعه می تواند حرکت هر جسمی را در مقابل خود تشخیص داده و رمان آلارم به دزدگیر ارسال نموده و باعث آژیر زدن دزدگیر می گردد و صاحبخانه را از وجود یک مزاحم آگاه می کند. نحوه نصب سنسور حرکتی یا چشمی حرکتی در کلاس آموزش نصب دزدگیر اماکن شرکت نوین گستران بصورت کاملا عملی آموزش داده می شود ولی ما در اینجا قصد داریم در مورد انواع سنسور ها یا چشمی های حرکتی دزدگیر اماکن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم:

انواع سنسور حرکتی دزدگیر یا چشمی حرکت دزدگیرسنسور التراسونیک Ultrasonic


این سنسورها یا چشمی ها امواج فراصوتی را به محیط تحت پوشش خود ارسال نموده و سپس بازتاب یا انعکاسهای برگشتی از اجشام را اندازه گیری و تحلیل کرده و در صورت تغییر حضور جسم متحرک را تشخیص می دهند.

سنسور مادون قرمز Passive Infrared (PIR)


این سنسور حرکتی دزدگیر بر اساس تشخیص حرارت یا همان تشخیص امواج مادون قرمزی که از یک منبع گرمایی منتشر می شود کار می کند و در واقع این سنسورها قادر هستند امواج مادون قرمز حاصل از هر منبع گرمایی از موجود زنده گرفته تا بخاری و غیره را تشخیص داده و آلارم ایجاد نمایند.

سنسور ارتعاشی یا لرزشی Vibration


این سنسور ها با تحلیل پیکسلی محیط تحت پوشش خود براحتی لرزش ها و حرکت ها را تشخیص می دهند و بسیار پر کاربرد هستند و حتی امروزه بیشتر نوع بیسیم یا وایرلس WireLess آن در بازار موجود است و براحتی نصب میگردد.


چشمی یا سنسور مایکروویو MircoWave (MW)


اولا که باید عرض کنیم که این سنسورها گران تر هستند و نحوه کار این نوع سنسورها بدین گونه است که پالس هایی به محیط تحت پوشش خود ارسال می کنند و سپس بازتاب آن پالس ها از اجسام را تحلیل می کنند و تغییر در آنها را تشخیص می دهند. بهمین دلیل منطقه وسیعتری را نیز نسبت به چشمی های دیگر می توانند پوشش دهند.


سنسور تشخیص حرکت ویدئویی Video Motion Sensors


این نوع چشمی ها یا سنسورهای حرکتی دزدگیر می توانند با دوربین مدار بسته ارتباط داشته و تصاویر ارسالی از دوربین را تحلیل کنند و به محض اینکه بین چند فریم تصویر تغییری احساس کردند حرکت را تشخیص داده وی آلارم دهند و همچنین ضبط تصویر روی فضای هارد را نیز فقط برای همان موقع تشخیص حرکت فعال نمایند تا از ضبط تصاویر بیهوده روی هارد نیز جلوگیری شود.


سنسور تشخیص حرکت Dual technology motion sensor


این نوع سنسور های تشخیص حرکت بسیار هوشمند هستند و می توانند طوری تنظیم شوند که حرکت حیوانات کوچک را در نظر نگیرند و حرکتهای تا فضای خاص یا مساحت خاصی صرف نظر شود. البته اساس کار این نوع سنسورها نیز بر اساس مادون قرمز می باشد.


مقالات مرتبط:

 

 
کلاس وِیژه آموزش یک روزه