تفاوت های روش پروتکل KNX با روش Z-Wave

شروع موضوع توسط mr-install ‏4 آوریل 2017 در انجمن آموزش هوشمند سازی ساختمان

 1. mr-install

  mr-install متخصص نصب درب اتوماتیک و کرکره برقی

  همانطور که در دیگر پست ها بیان شد دو روش معروف در ایران برای هوشمند سازی ساختمان BMS روش سیمی KNX و روش بیسیم Z-Wave می باشد. البته بحث آموزش هوشمند سازی ساختمان این موارد قطعا بررسی می شوند.
  در مبحث آموزش خانه هوشمند این دو روش دارای تفاوت های متعددی هستند ولی در اینجا قصد داریم مهمترین تفاوت ها را بررسی کنیم تا دید بهتری نسبت به هر دو روش هوشمند سازی بدست آورید.

  تفاوت اول:
  تفاوت اول این است که پروتکل KNX در عین داشتن قدرت و امنیت بالا دارای یک اشکال مهم است و آن اشکال این است که سیستم KNX باید سیم کشی مخصوص به خود را در ساختمان داشته باشد و طبعا این امر باعث می شود که هوشمند سازی ساختمان در ساختمانهایی که چندین سال عمر دارند بسیار پرخرج باشد زیرا قطعا باید سیم کشی ساختمان تعویض شده و با روش KNX هماهنگ گردد و طبیعتا این امر برای بسیاری از افراد مقرون به صرفه نیست ولی این در حالی است که این مشکل در هوشمند سازی بر اساس پروتکل Z-Wave وجود ندارد چون در پروتکل Z-Wave نیاز به هیچ نوع سیم کشی جدیدی در ساختمان نیست و با سیم کشی محدودی بصورت روکار کل سیستم نصب میگردد و براحتی در هر ساختمانی بدون هیچ نوع تغییری در سیم کشی ساختمان می توان کار هوشمند سازی را انجام داد . لازم بذکر است که حتی کلیدهای کنترلی در این روش نیز وایرلس و بیسیم هستند و نیاز به سیم کشی خاصی ندارند.

  تفاوت دوم:
  تفاوت دوم مهمی که باید عرض کنیم این است که یکی دیگر از ایرادات پروتکل KNX این است که اگر در یک زمانی یکی از ماژول های هوشمند مثلا ماژول مربوط به پرده برقی یا کولر و... از کار بیافتد حتما بایستی آن ماژول و کلیدهای هوشمند آن لوازم کاملا تعمیر یا تعویض شوند تا بتوان کنترلی روی آن بخش از منزل داشت ولی این در حالی است که در پروتکل Z-Wave حتی اگر یک ماژول یا کلیدهای هوشمند مثلا ماژول های کولر یا کرکره و... خراب شود می توان بصورت دستی کنترل آن لوازم را هنوز در دست داشت و این یک مزیت خیلی مهم است زیرا ممکن است در یک زمان خاصی چند روز دسترسی به تعمیرکار نداشته باشید و حداقل با کنترل دستی می توانید نیاز ضروری به آن لوازم را در ساختمان برای چند روز برطرف نمود.