تعمیرات قطعات و اجزای داخلی دوربین مدار بسته

شروع موضوع توسط pooyana ‏16 ژانویه 2018 در انجمن آموزش نصب دوربین مدار بسته

 1. pooyana

  pooyana خدمات نصب درب و کولر گازی پویانا

  بسیاری از افراد تمایل دارند که تعمیرات دوربین مدار بسته و یا تعمیرات قطعات داخلی دوربین مدار بسته را فرا بگیرند. در واقع پس از اینکه آموزش نصب دوربین مدار بسته را فرا گرفتید ممکن است در بازار کار نیاز به این باشد که تعمیرات اجزای دوربین انجام دهید. در اولین قدم برای تعمیرات باشد قطعات داخلی دوربین مدار بسته بشناسید. بنابراین ما در اینجا قصد دارید لیستی از قطعات و اجزای داخلی دوربین مدار بسته بیان کنیم تا برای آن دسته از دوستان یک راهنما باشد. قطعات داخلی دوربین مدار بسته برای کارهای تعمیراتی بشرح زیر است:

  بورد LED مادون قرمز
  این همان بوردی است که باعث دید در شب دوربین می شود و جایگزین کردن بورد LED مادون قرمز کار شاده است.


  لنز دوربین مداربسته
  لنزها یا عدسی ها همان بخش عدسی شیشه ای است که طبعا قطعه مهمی در دوربین مدار بسته می باشد. در حالت کلی لنز دوربین مداربسته دو نوع است: ثابت Fixed و قابل تنظیم وریفوکال Varifocal .


  تعویض لنز ثابت Fixed دوربین مدار بسته
  معمولا لنز ثابت دوربین به بورد LED متصل است که برای تعمیرات دوربین باید جدا کنید.


  تعویض لنز وریفوکال Varifocal دوربین مدار بسته
  تعویض لنزهای وریفوکال Varifocal قابل تنظیم دوربین مداربسته کمی سخت تر است. زیرا لنز وریفوکال در اطراف بخش بزرگنمایی و فوکوس خود، دارای یک قطعه پوششی است که این قطعه پوششی به چرخ دنده هایی متصل است که کار تنظیم لنز دوربین را انجام می دهند. در کار تعمیرات دوربین مدار بسته باید ابتدا این قطعه پوششی از لنز وریفوکال قئیمی خراب جدا کنید و سپس روی لنز جدید متصل کنید. البته اگر نوع لنز وریفوکال دوربین بگونه ای بود که این قطعه پوششی را نداشت و از طریق پیچ هایی کوچکی اتصال دارد در این صورت تعویض خیلی راحت و مانند لنز ثابت است.


  سنسور تصویر CCD یا CMOS
  بورد اصلی دوربین مدار بسته همین بخش سنسور تصویر دوربین مداربسته یعنی سنسور CCD یا CMOS می باشد که خیلی راحت قابل تشخیص است. در هنگام تعمیرات دوربین مدار بسته برای تعویض این سنسور حتما باید لنز دوربین مدار بسته و بورد LED مادون قرمز دوربین را از جای خود جدا نمایید. همچنین باید اتصالات سنسور از تمام قطعات دوربین مداربسته مثل بورد منبع تغذیه و کابل ها نیز قطع گردد.


  برد منبع تغذیه دوربین مدار بسته
  هر دوربین مدار بسته دارای یک بورد منبع تغذیه برق می باشد که این بورد معمولا در پشت دوربین مدار بسته قرار دارد. برای تعویض این بورد باید ابتدا همه قطعات داخلی و کابل های دوربین مداربسته را جدا نمایید.