اندازه گیری ارتفاع و عرض و محاسبه درب اتوماتیک شیشه ای

شروع موضوع توسط startdoor ‏11 آوریل 2017 در انجمن آموزش نصب درب شیشه ای بانکی

 1. startdoor

  startdoor نصب درب اتوماتیک یک تخصص است

  در نصب درب اتوماتیک شیشه ای یکی از مهمترین مراحل ، مرحله محاسبات و اندازه گیری عرض و ارتفاع درب ها یا لته ها و اندازه گیری آهنکشی و ریل و دیگر بخش ها است. همچنین برای خرید درب شیشه ای نیز باید بدانید که عرض و ارتفاع درب باید چه اندازه باشد و چطور محاسبه می شود و باید چه استاندارد هایی داشته باشد تا بعد از برشکاری از کارخانه در محل براحتی نصب گردد. البته در امور آموزش درب شیشه ای قطعا یکی از مهمترین آموزشها همین مرحله از نصب درب شیشه ای است.
  همانطور که می دانید درب شیشه ای کشویی از دو نوع درب یا لته یا لنگه درب ساخته می شود:
  • درب ها یا لته های ثابت
  • درب ها یا لته های متحرک

  البته لازم بذکر است که هر درب یا لته دارای قاب فلزی است که به شکل مستطیل است و به ضلع با و پایین آب اصطلاحا کفی درب و به ضلع چپ و راست آن اصطلاحا بغلی می گویند.

  اندازه گیری ارتفاع لته ها یا لنگه درب های ثابت و متحرک
  لنگه درب ثابت که معمولا دارای ارتفاعی بین 2 الی 2.5 متر است ولی دقت نمایید که ارتفاع لنگه متحرک باید حدود 2 سانتی متر از لنگه درب ثابت کمتر باشد زیرا لنگه متحرک باید بتواند آزادانه حرکت کند بنابراین:

  ارتفاع لته متحرک یا لنگه متحرک = ارتفاع لنگه ثابت - منهای 2 سانتی متر


  اندازه گیری عرض لته ها یا لنگه درب های ثابت و متحرک
  معمولا عرض هر دو نوع لنگه درب ثابت یا لته های ثابت و متحرک باید یکسال باشد تا مکانیسم نصب درب شیشه ای کشویی درست باشد و شکل ظاهری نیز مطلوب باشد.
  برای محاسبه عرض لته های درب شیشه ای باید ابتدا بدانید که چه تعداد لته درب می خواهید در این سیستم نصب کنید مثلا اگر ما قصد داریم یک درب شیشه ای 4 لته ای یا 4 دربی داشته باشیم پس تعداد 4 است و سپس عرض کل را اندازه گیری کرده و از طریق رابطه زیر عرض لته های درب شیشه ای را محاسبه می کنیم:

  عرض لته ها یا عرض لنگه درب ها = عرض کل ورودی + بعلاوه ( دو برابر عرض بغلی لته ) و سپس حاصل منهای 4 سانتی متر بادخور و سپس حاصل کل این مجموعه تقسیم بر تعداد درب ها که در اینجا 4 درب بود.


  عرض و ارتفاع کتیبه :
  همانطور که می دانید کتیبه به فضای بالاسری درب شیشه ای می گویند که البته در بسیاری از درب های شیشه ای فقط به اندازه اپراتور درب شیشه ای فضا برای این مقدار کافی است ولی در بعضی از مکانهای تجاری که برای زیبایی درب قصد قرار دادن فضای کتیبه در بالاسری درب شیشه ای ورودی را دارند باید بدانید که محاسبه آن بشرح زیر است:
  • ارتفاع کتیبه: ارتفاع کل ورودی - منهای ارتفاع لنگه درب ثابت - منهای 15 سانتی متر(مجموع ارتفاع بادخود بالا و فضای ریل و...)
  • عرض کتیبه: عرض کل ورودی - منهای 2 سانتی متر بادخور