هوشمند سازی ساختمان BMS چیست؟

هوشمند سازی ساختمان BMS چیست؟


عبارت خانه هوشمند Smart Home و یا عبارت هوشمند سازی ساختمان BMS یا به اختصار Building management system همانطور که از نام آن پیداست به سیستمی گویند که توسط آن می تواند وسائل داخل خانه یا ساختمان را بصورتی هوشمند مدیریت و کنترل کرد مثلا اینکه کنار رفتن پرده های ساختمان طبق ساعتی مشخص و یا بصورت کنترل از هر جای دنیا باشد و یا روشن و خاموش کردن تلویزیون و یا باز و بسته شدن درب های داخل خانه از طریق موبایل و اینترنت میسر باشد و یا کولر گازی از طریق لپ تاپ قابل کنترل باشد و دیگر امکانات مشابه این ها براحتی برای کاربر فراهم باشد.
در واقع سیستم هوشمند سازی ساختمان BMS این امکانات را بصورتی راحت و پیشرفته در اختیار کاربر قرار می دهد و همچنین در مصرف انرژی ساختمان نیز صرفه جویی نموده و باعث افزایش امنیت ساختمان و همچنین افزایش قیمت ساختمان خواهد شد. در سیستم هوشمند سازی ساختمان (BMS) برای یک طراح یا نصاب این سیستم دانش برق و الکترونیک و دانش تاسیسات ساختمانی و همچنین دانش کامپیوتری از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد زیرا هر چقدر نصاب سیستم دارای دانش بیشتری در این زمینه ها باشد می تواند سیستم بهتر و هوشمندتری تحویل مشتری دهد.

یک سیستم هوشمند BMS می تواند از بروز ایرادات و خطرات و ضررهای بسیاری جلوگیری کند مثلا امنیت ساختمان را در برابر سرقت بسیار بالا می برد و یا از روشن ماندن بیهوده چراغ های ساختمان جلوگیری می کند و یا روی وسایل گرمایی و سرمایی کنترل بهتری می کند تا کمترین اتلاف انرژی صورت گیرد و خطری نیز پیش نیاید و یا نشتی گاز را اخطار می دهد و بسیاری موارد دیگر که یک سیستم هوشمند ساختمان BMS باعث بهبود در عملکرد تجهیزات ساختمان شده و از بروز خطرات جلوگیری می نماید.

دقت نمایید که برای هوشمند سازی یک ساختمان لازم نیست که تجهیزات ساختمان تعویض شود یعنی مثلا نیازی به تعویض کولر یا پکیج و... نیست و در واقع سیستم هوشمند براحتی می تواند با دستگاههای عادی منزل ارتباط برقرار نماید و کنترل هوشمند روی آنها داشته باشد.  البته نقشه سیم کشی ساختمان باید تغییر نماید و تعدادی وسائل و تجهیزات جدید مانند انواع کلیدهای هوشمند و ماژول ها و ... طبق استاندارد مهندسی سیستم هوشمند BMS در ساختمان نصب گردد که این موارد همگی در کلاس آموزش هوشمند سازی ساختمان BMS در شرکت نوین گستران آموزش داده می شود.
یک سیستم هوشمند ساختمان BMS می تواند کنترل وسایل خانه و ساختمان را توسط انواع روشها مثلا توسط گوشی همراه ، با پیامک ، توسط تبلت یا کامپیوتر ، از طریق اینترنت و شبکه و یا از طریق کلیدهای لمسی و غیرلمسی در اختیار مالک قرار دهد.
همچنین یکی از جالب ترین امکانات سیستم ساختمان هوشمند BMS تنظیم الگوی اجرا یا سناریو است یعنی می توان در سیستم تنظی کرد که چندین کار مرتبط یا غیر مرتبط در ساعات خاص و با شرایط خاصی فقط با فشردن یک دکمه و یا بصورت اتوماتیک انجام گردد. البته توضیحات این سیستم به همین جا ختم نمی شود و نکات و استاندارهای زیادی در مورد این سیستم وجود دارد که کلاس آموزشی شرکت بطور کاملا عملی به آنها پرداخته می شود.


مقالات مرتبط:

 


 
کلاس وِیژه آموزش یک روزه