انواع برد کنترل تابلو روان (میکروکنترلر)

انواع برد کنترل تابلو روان (میکروکنترلر)


برد کنترل (میکروکنترلر) تابلو روان LED دارای انواع مختلفی است که تعدادی از این انواع عبارت است از: TF ، C10 ، C1 ، HD ، CPOWER ، C1 ، C3 ، M10 ، M20 ، M31، HD-A40 ، HD-A41 ، HD-Q40 ، HD-Q41 ، HD-U40 ، HD- U41 ، HD-E41 ، HD-X41 و...
میکرو کنترلر AVR چیست؟


میکروکنترلر MicroController به آی سی هایی گفته می شود که که قابل برنامه ریزی باشد و در واقع بتوان عملکرد آنها از قبل توسط برنامه دادن Programming تعیین کرد. میکرو کنترلر، متشکل از یک ریز پردازنده، حافظه و درگاه ورودی/خروجی است. ریز پردازنده نیز متشکل از واحد پردازش مرکزی (CPU) و واحد کنترل (CU) می باشد.

یک میکروکنترلر شامل بخش های مختلفی است که بشرح زیر است:
CPU : واحد پردازش مرکزی
RAM : حافظه اصلی میکرو
ALU : واحد محاسبات
I/O : ورودی ها و خروجی ها
ROM : حافظه ای که برنامه روی آن ذخیره میشود
Timer برای کنترل زمان ها در دستگاه

همانطور که قبلا اشاره شد یک میکروکنترلر می تواند برنامه ریزی شود و نحوه برنامه ریزی Programming آن بدین شرح است:
میکرو کنترلرها دارای کامپایلرها (مترجم های) خاصی می باشد که با زبان های Assembly, Basic, C می توان برای آنها برنامه نوشت و سپس برنامه نوشته شده را بوسیله برنامه نویس Programmer نوشته شده توسط یک کابل یا فلش USB و یا مستقیما توسط کامپیوتر به میکروکنترلر منتقل شده و در دستگاه آی سی IC قرار می گیرد و در واقع در حافظه Rom میکروکنترلر ذخیره می شود . با توجه به نوع مدار بندی و ابزارهای داخلی یک میکروکنترولر امکانات خاصی توسط آن میکروکنترولر قابل ارائه است و در واقع امکانات میکرو کنترلرها یکسان نیست و هر کدام امکانات خاصی را دارا می باشند و در قیمت های مختلف در بازار وجود دارد.

میکروکنترلرها در رنج ها یا خانواده های گوناگونی تولید می گردد که عبارتند از: 1- میکروکنترولرهای 8051 ، میکروکنترولرهای AVR و میکروکنترولرهای PIC


مقایسه خانواده های مختلف میکروکنترلرها بشرح زیر است:

میکروکنترلرهای خانواده 8051 :

خانواده 8051 از میکرو کنترولر ها جزو اولین نوع میکرو کنترولرهایی بود که رایج گردید. معروف ترین کامپایلر (مترجم) برای این نوع میکروکنترلر Keil یا Franklin می باشد. یکی از مشخصه های این میکروکنترلرها این است که به نوسان ساز نیاز مند هستند و درمقابل خانواده pic یا AVR از امکانات کمتری برخوردار هستند. همچنین لازم بذکر است که معروف ترین آی سی ها این خانواده 89S51 یا 89C51 می باشد.

میکروکنترلرهای خانواده AVR :

میکروکنترلرهای AVR تمامی امکانات 8051 را دارا می باشد و همچنین دارای امکانات بیشتری همچون ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال) و نوسان ساز داخلی و قدرت و سرعت بیشتر EEPROM نیز می باشند همچنین مهم ترین آی سی این خانواده Tiny و Mega می باشد.
میکرو کنترلر AVR برای اجرای دستورالعملهای قدرتمند در یک سیکل به اندازه کافی سریع است و آزادی عمل بالایی را برای برنامه ریزی و بهسنه سازی توان مصرفی فراهم می کند. همچنین میکروکنترلرهای AVR بر مبنای معماری RISC(کاهش مجموعه دستورالعملهای کامپیوتر) پایه گذاری شده اند. همچنین میکروکنترلرهای AVR می توانند با حافظه Flash کار کنند که این یکی از قابلیتهای مهم این نوع از خانواده میکرو کنترلرها است و بهمین دلیل در تابلو روان LED این نوع میکروکنترل AVR کاربرد زیادی دارد. همچنین میکروکنترلرهای AVR می توانند با ۱.۸ ولت تا ۵.۵ ولت تغذیه شوند و همین مصرف برق پایین یکی دیگر از مزایای میکروکنترلرهای AVR می باشد.


میکروکنترلرهای خانواده PIC :
این خانواده از میکرو کنترلرها از لحاظ امکانات مشابه میکرو کنترلرهای AVR می باشد ولی صنعتی تر می باشد.» شرکت در کلاس آموزشی ساخت تابلو روان LED


آموزش ساخت تابلو روان LED ، کلاس آموزش نصب تابلو روان پیام نما
ویژگی ها و فواید تابلو روان LED - تابلو تبلیغاتی
آموزش ساختن تابلو روان LED تک رنگ
آموزش مشخصات مهم تابلو LED
مدولاسیون عرض پالس (PWM) در تابلو روان LED چیست؟
تابلو روان LED داخلی و خارجی چیست؟
ماژول تابلو روان LED چیست ؟
انواع برد کنترل تابلو روان (میکروکنترلر)
مقالات آموزش تابلو روان LED
سفارش ساخت و نصب تابلو روان
دیود در ماژول تابلو روان LED چیست؟
آموزش مونتاژ تابلو روان ال ای دی LED
آموزش برنامه نویسی تابلو روان LED
آموزش نرم افزار تابلو روان LED

 
کلاس وِیژه آموزش یک روزه